İİBF Ne Demek, Ne Anlamına Gelir Şartları Nedir

0

Üniversitelerde birçok bölüm ve bu bölümlerin de bağlı olduğu çeşitli fakülteler bulunaktadır. Bunlardan birisi de biz ekonomistlerin yetişitiği İİBF ve İşletme fakülteleridir. Bugün bunlardan bizi ilgilendiren iibf hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kısadacası iibf ne demek tam olarak açılımı nedir inceleyelim.

İİBF, üniversitelerde iktisat, işletme, maliye, ekonometri gibi bölümlerin okutulduğu en yaygın fakülte türlerinden birisidir. Öyle ki yeni bir üniversite kurulduğunda ilk olarak İİBF ile yola başlar. Öğrencilerin tercihlerinde en çok seçim yaptığı bir fakültedir. Bunda tabi ki bir çok neden bulunur. Kolay kazanılabilir olması, iş alanının daha geniş olması, para ile ilgili olması gibi… İİBF, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin kısa yazılmış şekilde telaffuz edilişidir.  Ancak kampüs içinde iibf değil de tek i ile telaffuz edilir. Teknik üniversiteler hariç her üniversitede en az bir tane bulunması ve bir çok öğrencisinin bulunması sonucu da bir o kadar mezun olduğu anlamına gelmektedir. Her ne kadar aynı çatı altında birden çok bölüm bulunsa da temel olarak hepsi aynı serüven ve yarış içerisindedir. Bir çok iibf mezunu aynı yarışta aynı tür meslekler yapmak durumundadır.

iibfİİBF, bakıldığı zaman diğer fakültelere göre daha eğlenceli ve kalabalık bir fakülte olarak bilinir. Çünkü dersler sanıldığı kadar yoğun ve zor değildir. Her ne kadar bazı dersler öğrencileri çok yorsa da bunu sadece vize ve final haftasına indirgediklerini görebiliyoruz. Hatta diğer fakültelerden vakit geçirmek için İİBF’yi tercih edenleri bile görebilirsiniz. Özellikle mühendislik, mekanik gibi popülasyon dağılımı aynı ölçüde olmayan bölümler gibi. Bu kısımda ne demek istediğim sanırım iibf okuyanlar daha iyi anlayabilmiştir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here