2014 Torba yasa değişiklikleri ile hayatımıza bir çok değişiklik girecek. Bunlardan biri şüphesiz kreş yardımı. Ülkemizde binde 21 olan doğurganlık oranı düşük bulunduğundan çocuk sayısını arrtırma ve özellikle doğum yapan kadınları istihdamda tutmak için çocuklarını kreşe gönderip kendileri işe zaman ayırmaları için kreş yardımı yapılması planlanıyor. Peki ama kreş yardımı ne zaman çıkacak diye soranlar için 2013 yılından beri sürdürülen çalışmalar ocak ayı içerisinde mecliste görüşülerek yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Peki kreş yardımı kimlere verilecek diye merak ediyorsanız öncelikle yardımı alabilmeniz için bir işte aktif olarak sigortalı şekilde çalışıyor olmanız gerekecek. Çünkü çıkarılacak olan bu tasarının amacı doğurganlık oranını arttırmak olsa da çalışan kadınlara destek sağlamak ve onların istihdamının devamlılığını sağlamak için kreş yardımı gelecek. Böylece çalışan kadınlar bu  ile hem işlerine devam edebilecek hem de çocuklarını güvendikleri eğitim kurumlarına, kreşlerine göndererek onların gelişimini sağlayacaktır. Bu nedenle devlet belli bir miktar kreş yardım parası ile katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kreş yardımı ne kadar? Kreş yardımı bu aşamada 300TL olarak planlanıyor. Ayrıca devlet kreş sahiplerine yapacağı desteklerle de bir tür dengeleme mekanizması işleyerek çocukların kreşe gidebilmeleri için elinden geleni yapması planlanıyor.

Ne zaman çıkacak? Bu destek paketi Ocak ayı içerisinde görülecek torba yasa içerisinde yer alacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıra 2014 Torba Yasa değişiklikleri ile sadece kreş yardımı değil, evde hasta bakım parası gibi hasta bakıcılarına da destek sağlamayı amaçlıyor. Onu da diğer yazımızda işleyeceğiz. Kreş yardımı kanunu 2014 yılı içerisinde yürürlüğe gireceğine kesin gözle bakılıyor. Kreş yardımı ile ilgili son haberler yine sayfamızdan duyurulacaktır. Sizde bu  300tl den faydalanmak istiyorsanız buradan takip edebilir ve aklınızdaki soruları Yorum kısmından sorarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Pin It

Ne aradılar:

EKONOMIST

Kendini ekonomiye adamış biri.. Sadece arz talep değil diğer değişkenlerinde ekonomiyi etkilediğini düşündüğümden bir bütün olarak tüm makro ekonomik değişkenleri aynı keseye koymaya çalışıyorum. Homoeconomikus değilim ama uzun dönemde öleceğimin de farkındayım!

EKONOMIST
 • Pingback: Doğum Yapan Annaye Maaş Doğum Parası Yardımı - Ekonomist'lerin Yeri! Ekonomiye Yeni Bir Bakış Açısı!()

 • ismail

  bizim iki çocuğumuz var yasa onaylanırsa her iki çocuğuma 600 tl mi verecek

 • tamer

  Biz esimle calisiyoruz 4 yasinda oglumuz 10 aylik ikizlerimiz var.kres parasindan faydalanabilecekmiyiz ve tahmini ne zaman bu yasa cikar?

 • azra

  haziran ayına geldik hala kreş parasından bir ses seda yok durum nedir çıkmayacakmı

  • http://neo-ekonomi.com/ Ekonomist

   Açıkçası tam öyle bir çalışma yürütüldü bir çok olay patlak verdi araya Seçim ve Soma gibi faktörler girdi.. Şu an bir gelişme yok gibi açıkçası..

 • melis

  kreş yardımınızı bekliyoruz çok zor durumdayım asgari ücretle çalışıyorum bebeğime bakacak kimsem yok sizden müjdeli haberi bekliyoruz

  • http://neo-ekonomi.com/ Ekonomist

   Gayet tabi. çıkar çıkmaz sitemiz üzerinden duyurmaya çalışacağız. Teşekkürler.

 • Meltem

  Ocakta çıkması Planlanan bu yasa neyi bekliyor aylardır bir umut haber bekliyoruz..

 • Kreş yasası

  Acaba evli olma şartı var mı bilginiz var mı?

  • @tuğbaezo

   ne zaman başvuru ??? ve şartlar neler?

Önceki yazıyı okuyun:
teknoloji
Teknoloji

Teknolojinin gelişmesi her alanda yeniliklere sebebiyet verdi. Bazı teknolojik gelişmeleri bir devrim kabul ederken bazılarını zararlı bulabiliyoruz. Hiç şüphesiz ki...

Kapat