Google+'da Takip Edin!

Kreş Yardımı Ne Zaman Çıkacak

2014 Torba yasa değişiklikleri ile hayatımıza bir çok değişiklik girecek. Bunlardan biri şüphesiz kreş yardımı. Ülkemizde binde 21 olan doğurganlık oranı düşük bulunduğundan çocuk sayısını arrtırma ve özellikle doğum yapan kadınları istihdamda tutmak için çocuklarını kreşe gönderip kendileri işe zaman ayırmaları için kreş yardımı yapılması planlanıyor. Peki ama kreş yardımı ne zaman çıkacak diye soranlar için 2013 yılından beri sürdürülen çalışmalar ocak ayı içerisinde mecliste görüşülerek yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Peki kreş yardımı kimlere verilecek diye merak ediyorsanız öncelikle yardımı alabilmeniz için bir işte aktif olarak sigortalı şekilde çalışıyor olmanız gerekecek. Çünkü çıkarılacak olan bu tasarının amacı doğurganlık oranını arttırmak olsa da çalışan kadınlara destek sağlamak ve onların istihdamının devamlılığını sağlamak için kreş yardımı gelecek. Böylece çalışan kadınlar bu  ile hem işlerine devam edebilecek hem de çocuklarını güvendikleri eğitim kurumlarına, kreşlerine göndererek onların gelişimini sağlayacaktır. Bu nedenle devlet belli bir miktar kreş yardım parası ile katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kreş yardımı ne kadar? Kreş yardımı bu aşamada 300TL olarak planlanıyor. Ayrıca devlet kreş sahiplerine yapacağı desteklerle de bir tür dengeleme mekanizması işleyerek çocukların kreşe gidebilmeleri için elinden geleni yapması planlanıyor.

Ne zaman çıkacak? Bu destek paketi Ocak ayı içerisinde görülecek torba yasa içerisinde yer alacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıra 2014 Torba Yasa değişiklikleri ile sadece kreş yardımı değil, evde hasta bakım parası gibi hasta bakıcılarına da destek sağlamayı amaçlıyor. Onu da diğer yazımızda işleyeceğiz. Kreş yardımı kanunu 2014 yılı içerisinde yürürlüğe gireceğine kesin gözle bakılıyor. Kreş yardımı ile ilgili son haberler yine sayfamızdan duyurulacaktır. Sizde bu  300tl den faydalanmak istiyorsanız buradan takip edebilir ve aklınızdaki soruları Yorum kısmından sorarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Ne aradılar:

Bu yazı 12961 kere okundu.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
 • Site Yorum

10 adet yorum var.

 1. […] tarafından yürütülen kreşlerin açılmasının zorunlu hale getirilmesi. Daha önce kreş yardımı hakkında bilgi vermiştik bu düzenleme ile artık özel kreşler yerine belediye tarafından […]

 2. ismail diyor ki:

  bizim iki çocuğumuz var yasa onaylanırsa her iki çocuğuma 600 tl mi verecek

 3. tamer diyor ki:

  Biz esimle calisiyoruz 4 yasinda oglumuz 10 aylik ikizlerimiz var.kres parasindan faydalanabilecekmiyiz ve tahmini ne zaman bu yasa cikar?

 4. azra diyor ki:

  haziran ayına geldik hala kreş parasından bir ses seda yok durum nedir çıkmayacakmı

  • Ekonomist diyor ki:

   Açıkçası tam öyle bir çalışma yürütüldü bir çok olay patlak verdi araya Seçim ve Soma gibi faktörler girdi.. Şu an bir gelişme yok gibi açıkçası..

 5. melis diyor ki:

  kreş yardımınızı bekliyoruz çok zor durumdayım asgari ücretle çalışıyorum bebeğime bakacak kimsem yok sizden müjdeli haberi bekliyoruz

 6. Meltem diyor ki:

  Ocakta çıkması Planlanan bu yasa neyi bekliyor aylardır bir umut haber bekliyoruz..

 7. Kreş yasası diyor ki:

  Acaba evli olma şartı var mı bilginiz var mı?

Bir yorum bırak
YAZAR HAKKINDA

Kendini ekonomiye adamış biri.. Sadece arz talep değil diğer değişkenlerinde ekonomiyi etkilediğini düşündüğümden bir bütün olarak tüm makro ekonomik değişkenleri aynı keseye koymaya çalışıyorum. Homoeconomikus
Facebookta bizi bulun